Ekstraklasa to rozgrywki centralne najwyższego szczebla na terenie Polski

Ekstraklasa składa się z 16 drużyn z terenu całego kraju. Rozgrywki toczą się systemem jesień-wiosna, a każdy z zespołów rozegra 30 spotkań (mecz i rewanż, każdy z każdym) w fazie zasadniczej. Po jej zakończeniu pierwsze osiem drużyn z tabeli tworzy grupę mistrzowską, a zespoły z miejsc 9-16 grupę spadkową – zachowując liczbę punktów zdobytą w pierwszym etapie rywalizacji. W obu tych grupach drużyny rozgrywają ze sobą po jednym spotkaniu (w sumie każda po 7 meczów), a zwycięzca grupy mistrzowskiej zostaje mistrzem Polski i otrzymuje prawo występu w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. Z kolei drużyny z miejsc 2-4 reprezentują Nasz kraj w eliminacjach Ligi Europy (czwarty zespół tylko w przypadku zdobycia Pucharu Polski przez jeden z trzech pierwszych teamów Ekstraklasy). Jeśli chodzi o grupę spadkową, nie jest to aż tak bardzo skomplikowane – trzy ostatnie drużyny spadają do 1. Ligi.

W sezonie 2017/2018 bardzo wyrównany sezon Mistrzostwem Polski w ostatniej kolejce rozgrywek, zakończyła Legia Warszawa. Poza nią w eliminacjach europejskich pucharów Polskę reprezentowały – Jagiellonia Białystok, Lech Poznań oraz Górnik Zabrze.

Sezon 2018/2019 sensacyjnym tytułem mistrza kraju zakończył Piast Gliwice, który wyprzedził warszawską Legię. Oprócz tych drużyn, awans do europejskich pucharów wywalczyły także ekipy Lechii Gdańsk oraz Cracovii.

Odwiedzone stadiony :

Gliwice, Kraków, Lubin, Warszawa, Zabrze