Klasa okręgowa to rozgrywki 6. szczebla, które są prowadzone w każdym województwie osobno.

Na Opolszczyźnie „Okręgówka” po reorganizacji w 2018 roku, składa się z dwóch 16-zespołowych grup. W każdej z nich rozgrywki toczą się systemem jesień-wiosna, a każdy z zespołów rozegra 30 spotkań (mecz i rewanż, każdy z każdym). Po zakończeniu wszystkich meczów mistrzowie obu grup klasy okręgowej wywalczą bezpośredni awans do 4. Ligi, zaś wicemistrzowie rozegrają baraże z drużynami czwartoligowymi, których stawką będzie – dla drużyn 4. Ligi – pozostanie w rozgrywkach, a dla drużyn klasy okręgowej – awans o szczebel wyżej.

W sezonie 2017/2018 zwycięstwo w klasie okręgowej, a tym samym czwartoligową promocję wywalczyły Pogoń Prudnik oraz TOR Dobrzeń Wielki. Baraż między wicemistrzami grup wygrała z kolei Victoria Chróścice i tym samym również dołączyła do rozgrywek 4. Ligi Opolskiej.

Z kolei w rozgrywkach 2018/2019 zdecydowanie najlepsze okazały się ekipy LZS Skorogoszcz oraz GKS Głuchołazy. Ekipy, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach, a więc LZS Stary Ujazd oraz Olimpia Lewin Brzeski okazały się jednak gorsze w barażowych dwumeczach od drużyn  4-ligowych i tym samym pozostały na tym poziomie rozgrywek.

Odwiedzone stadiony :

Chrząstowice, Dobrzeń Wielki, Jełowa, Kolonowskie, KrasiejówNiezdrowice, Paczków, Przywory, Ujazd