Czeska Fortuna Liga to rozgrywki centralne najwyższego szczebla na terenie Czech, które są odpowiednikiem polskiej Ekstraklasy.

Fortuna Liga składa się z 16 drużyn z terenu całego kraju. Rozgrywki toczą się systemem jesień-wiosna, a każdy z zespołów rozegra 30 spotkań (mecz i rewanż, każdy z każdym) w fazie zasadniczej. Po jej zakończeniu pierwsze sześć drużyn z tabeli tworzy grupę mistrzowską, zespoły z miejsc 7-10 grupę play-off Ligi Europy, a ostatnie 6 ekip grupę spadkową, co powoduje, że system ten jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie i bardzo podobnym do rozgrywek prowadzonych w Holandii. Generalnie, na zakończenie rozgrywek Mistrz Czech wywalcza bezpośredni awans do Ligi Mistrzów, zaś wicemistrz do kwalifikacji tych rozgrywek. Trzy kolejne zespoły reprezentują Republikę Czeską w Lidze Europy. Jeśli chodzi o najsłabsze ekipy na koniec sezonu, to dwie z nich – z najmniejszą liczbą punktów spadają bezpośrednio do 1. Ligi.

W sezonie 2017/2018 tytuł mistrza Czech wywalczyła Viktoria Pilzno, a oprócz niej prawo występu w europejskich pucharach wywalczyły także Slavia Praga, FK Jablonec, Sigma Ołomuniec oraz Sparta Praga.

W rozgrywkach 2018/2019 zdecydowanie najlepsza była Slavia Praga, która wyprzedziła Viktorię Pilzno. Poza tymi zespołami, awans do europejskich pucharów wywalczyły : Sparta Praga, FK Jablonec oraz FK Mlada Boleslav.

Odwiedzone stadiony :

Karwina, Liberec, Praga – Slavia, Praga – Sparta